Fikri Mülkiyet Politikası

Bu Fikri Mülkiyet Politikası en son Aralık 26 2022 tarihinde güncellenmiştir.

ekdesign3d, dünyanın herhangi bir yerinde bulunan herkesin 3d çizim içeriği oluşturup paylaşmasına imkan tanıyan bir teknoloji platformudur. Online 3d çizim platformumuzda binlerce çizim barındırıyoruz. Platform modelimizde, yasal nedenlerden ötürü içerikleri incelemiyor veya düzenlemiyoruz ve içeriklerin yasal olup olmadığına karar verebilecek bir durumda değiliz. Bununla birlikteekdesign3d üçüncü taraflara ait fikri mülkiyet haklarına saygı gösterir ve ekdesign3d’deki çizerlerden de bunu bekler. Çizerlerekdesign3d'de içerik yayınlarken bu içeriği kullanma yetkisine veya hakkına sahip olduklarına dair bir beyanda bulunurlar.

Bu tür hakların platformumuzda veya platformumuz aracılığıyla ihlal edilmesine asla tolerans göstermeyiz.

Bu politika, ekdesign3d platformunda yer alan içeriklerle ilgili olarak içerik sahiplerinden telif hakkı kaldırma bildirimleri veya ticari marka sahiplerinden ticari marka kaldırma bildirimleri aldığımız zaman neler yaptığımızı ortaya koyar. Politika ayrıca, ekdesign3dplatformundaki çizimlerin ilgili çizerlerin önceden izni alınmaksızın üçüncü taraf platformlara kopyalanması durumunda neler yaptığımızı da açıklar.

Telif Hakkı Kaldırma Bildirimleri

ekdesign3d'nin konuyla ilgili politikası, orijinal içerik sahibinden bir telif hakkı kaldırma bildirimi geldiği takdirde söz konusu içeriği hizmetimizden çıkarmaktır. Politikamız ayrıca, bu tür hakları bir defadan fazla ihlal etmiş bir çizerin (kendisi hakkında ekdesign3d'ye ikiden fazla geçerli telif hakkı kaldırma bildirimi yapılmış bir çizimin) tüm içeriklerinin platformumuzdan çıkarılmasını da öngörür. Bir çizerin hesabını, başkalarının telif haklarını ihlal eden içerik yüklemesi dahil çeşitli nedenlerle ve herhangi bir zamanda iptal etme hakkımızı saklı tutarız.

Telif Hakkı Kaldırma Bildirimi Gönderme

ekdesign3d platformunda bulunan bir içerik hakkında ihlal bildiriminde bulunmak istiyorsanız ve içeriğin ihlal ettiğini düşündüğünüz içerik haklarının sahibi veya sahibinin yetkili temsilcisiyseniz lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Bir telif hakkı kaldırma bildiriminde bulunmadan önce bazı önemli hususları hatırlamanızda fayda var:

 1. Telif hakkı sahibi veya onun yetkili temsilcisi tarafından iletilmemiş bir telif hakkı ihlal iddiasını işleme alamıyoruz. Zira, hakkında ihlal bildiriminde bulunulan içeriği yayınlayan çizerin bu içeriği kullanmak için içerik sahibinden gerekli izni alıp almadığını bilmemiz mümkün değil. Bu nedenle, telif hakkı sahibi olduğunuzu veya telif hakkı sahibini (telif hakkı sahibinin bir kuruluş olduğu durumlar da dahil) temsile yetkili olduğunuzu teyit etmek amacıyla sizden bir elektronik imza göndermenizi isteyeceğiz.
 2. Bilerek yanlış veya yanıltıcı bir telif hakkı kaldırma bildiriminde bulunmak kanunen suçtur ve bu nedenle sorumlu tutulabilir ve tazminat ödemek zorunda kalabilirsiniz. ekdesign3d, kanuna aykırı biçimde hak ihlali talebinde bulunanlardan tazminat talep etme hakkını saklı tutar.
 3. Materyalinizin içerikte kullanılmasının "adil kullanım" olup olmadığını belirleyin. Telif hakkı kanunu, telif hakkına tabi içeriğin kamu yararına olacak şekilde bazı biçimlerde kullanılabileceğine dair bir "adil kullanım" istisnası içerir. Bir telif hakkı iddiasında bulunmadan önce, kopyalanan içeriğin kullanımının adil kullanım niteliğinde olmadığından emin olun. Adil kullanım, eleştiri, yorum, haber paylaşımı ve araştırma gibi şeyleri kapsar. Materyalinizin kullanılmasının adil kullanım kapsamına girip girmediğine karar verirken şunlara bakmanız gerekir:
  • Kullanım amacı (içeriğin ücretli veya ücretsiz olması, içeriğin sizin materyalinizi eleştirmesi, taklit etmesi veya dönüştürmesi gibi)
  • Kullanılan telif hakkına tabi işin türü (işinizin olgusal veya kreatif nitelikte olup olmadığı)
  • Kullanılan kısım (içeriğin materyalinizin küçük ve gerekli kısımlarını mı yoksa büyük bir kısmını mı kullandığı)
  • Bu kullanımın materyaliniz açısından pazardaki etkisi (potansiyel müşterilerin materyaliniz yerine o içeriği satın alma ihtimali)
 4. Telif haklarıyla korunmayan bazı içerik türleri mevcuttur. Telif hakkı kanunu kısa ifadeleri (şirket adları, kitap adları ve sloganlar gibi), soyut kavramları (süreçler, fikirler ve formüller gibi) veya bilgileri kapsamaz. Bir telif hakkı iddiasında bulunmadan önce, içeriğin gerçekten telif hakkı yasalarıyla korunduğundan emin olun.
 5. Telif hakkı ihlal talebinizi işleme koyabilmemiz için bununla ilgili iddianızın yeterince desteklenmesi gerekiyor. Bir başka ifadeyle:
  • Adınız/soyadınız, e-posta adresiniz, açık adresiniz ve (isteğe bağlı olarak) telefon numaranız dahil olmak üzere, sizinle irtibat kurabileceğimiz bilgileri bize sağlayın;
  • Bir kuruluş adına bildirimde bulunuyorsanız ilgili kuruluşun adını ve kuruluşla olan ilişkinizi de belirtin;
  • Telif hakkına konu orijinal materyali veya bildiriminizde bu türde birkaç materyalden bahsediyorsanız bunların yeterince anlaşılmasını sağlayacak bir listesini (örneğin bunların bulunduğu konumun URL adresi) doğru bir şekilde tanımlayın;
  • Telif haklarınızı ihlal ettiğini belirttiğiniz içeriğin veya içeriklerin ekdesign3dplatformundaki yerini bulabilmemiz için yeterli bilgiyi verin (web sitesindeki URL adresi veya çizerin adı) ve
  • Şu ifadeleri içeren bir beyanı da bildiriminize ekleyin: "Bu şikayetimde verdiğim bilgilerin doğru olduğunu, söz konusu içeriğin telif hakkı sahibi olduğumu veya telif hakkı sahibinin adına hareket etmeye yetkili olduğumu ve şikayete konu içeriğin telif hakkı sahibi, temsilcisi veya kanunun izin vermediği biçimde kullanıldığını, yalan beyanda bulunmama kanunları altında işburadayeminen beyan ederim."

Karşı Bildirim

Geçerli bir telif hakkı kaldırma bildirimi aldığımız takdirde bu bildirimin bir kopyasını, 1) içerik hakkında bir telif hakkı ihlal iddiasında bulunulduğuna ve 2) içeriği ekdesign3d platformundan kaldıracağımıza dair bir bildirimle birlikte, şikayette bulunduğunuz içeriği yükleyen çizere göndereceğiz. Ayrıca, eğitmenin doldurup bir karşı bildirim olarak bize gönderebileceği bir form da iliştireceğiz. Bir eğitmen olarak, içeriğiniz hakkında telif hakkı ihlali iddiasında bulunulmuş ve içeriğiniz ekdesign3d platformundan kaldırılmışsa ve bunun yanlış bir karar olduğuna inanıyorsanız veya söz konusu içeriğin sahibinden bu içeriği kullanma konusunda izin almışsanız bize bir karşı bildirim gönderebilirsiniz.

Bilerek yanlış veya yanıltıcı bir karşı bildirimde bulunmak kanunen suçtur ve bu nedenle sorumlu tutulabilir ve tazminat ödemek zorunda kalabilirsiniz. ekdesign3d, telif hakkı gerçekten ihlal edilen bir materyal aleyhine veya kanuna aykırı biçimde karşı bildirimde bulunanlardan tazminat talep etme hakkını saklı tutar.

Bize bir karşı bildirim göndermenin en uygun yolu size gönderdiğimiz formu doldurmak ve ekdesign3d yetkili temsilcisine veya bildirimi size ileten telif hakkı ekibi üyesine göndermektir. Daha etkin bir iletişim için karşı bildirim yazılı olmalı ve şu bilgileri içermelidir:

 • Islak veya elektronik imzanız,
 • Adınız, adresiniz ve e-posta adresiniz veya telefon numaranız;
 • Platformdan çıkarılan içeriğin adı ve çıkarılmadan önce bulunduğu son konum (URL adresi) (bu bilgilere, sizi bilgilendirirken bir kopyasını iliştirdiğimiz, içeriğiniz aleyhine gönderilen telif hakkı kaldırma bildiriminden ulaşabilirsiniz);
 • Materyalin yanlışlık veya yanlış tanıtılma sonucu devre dışı bırakıldığını veya platformdan çıkarıldığını düşündüğünüze dair, yalan beyanda bulunmama yasasına tabi olarak vereceğiniz bir ifade ve
 • (i) ekdesign3d'nin adınızı ve iletişim bilgilerinizi hak talebinde bulunan tarafla paylaşabileceğini, (ii) karşı tarafın veya temsilcisinin açabileceği davalarla ilgili tebligatları alacağınızı kabul ettiğiniz bir beyan.

Ticari Marka Kaldırma Bildirimi

ekdesign3d politikası uyarınca, bir üçüncü taraf ticari markasını ihlal ettiği bildirilen ve tespit edilen bir içerik, platformumuzdan kaldırılır. Bir ticari marka sahibi ya da bir ticari marka sahibinin yetkili temsilcisi iseniz ekdesign3d'ye ticari marka kaldırma bildirimleri gönderebilirsiniz. ekdesign3d, bir üçüncü tarafın kendi pazar yerindeki ticari marka haklarını ihlal eden içerik paylaşılması durumu dahil olmak üzere herhangi bir anda bir çizerin hesabını sonlandırma hakkını saklı tutar.

Ticari Marka Kaldırma Bildirimi Gönderme

Ticari marka kaldırma bildirimi göndermenin en hızlı ve en kolay yolu, bu ticari marka şikayet formunu kullanmaktır. Bildiriminizin bir kopyasının, bildirimde bulunduğunuz içeriği yükleyen kişiye gönderileceğini lütfen unutmayın.

Bir ticari marka kaldırma bildiriminde bulunmadan önce bazı önemli hususları hatırlamanızda fayda var:

 1. Ticari marka hakkı ihlal talebinizi işleme koyabilmemiz için bununla ilgili iddianızın yeterince desteklenmesi gerekiyor. Bunun için de bize göndereceğiniz bildirimde şu bilgilerin mutlaka bulunması gerekiyor:
  • Tüm iletişim bilgileriniz (adınız/soyadınız, yazışma adresiniz ve e-posta adresiniz veya telefon numaranız);
  • Ticari marka hakkı ihlal talebinizle ilgili birkaç anahtar sözcük, sembol vs;
  • Varsa kayıt numarası dahil olmak üzere, ticari marka hakkı iddianızın dayanağı (ulusal kayıt veya ülke kaydı gibi);
  • Ticari marka hakkı iddia ettiğiniz ülke veya yargı alanı;
  • Hak iddia ettiğiniz mal ve/veya hizmet kategorisi;
  • Bildirilen URL'lerde, tescilli ticari markanızın tam olarak bulunduğu yerler;
  • Bu içeriğin ticari markanızı nasıl ihlal ettiğine ilişkin bir açıklama;
  • Hak sahibi değilseniz hak sahibiyle olan ilişkinize dair bir açıklama;
  • Şu beyan: "Yukarıda bahsi geçen ticari markanın şikayete konu şekilde kullanılmasına ticari marka sahibinin, yetkili temsilcisinin veya kanunun izin vermediğine iyi niyetli olarak inanıyorum.";
  • Şu beyan: "Bu bildirimde yer alan bilgilerin doğru olduğunu ve yalan beyanın cezalandırılacağını kabul ederek, ihlal iddiasına konu olan ticari markanın sahibi veya sahibi adına hareket etmeye yetkili kişi olduğumu beyan ederim.";
  • Şu beyan: "ekdesign3d'nin, şikayetimi iletişim bilgilerim ile birlikte ilgili kullanıcıya iletebileceğini kabul ediyorum." ve
  • Elektronik imzanız veya ıslak imzanız.
 2. Yanlış veya yanıltıcı bir hak ihlali iddiasında bulunmak suçtur ve bundan sorumlu tutulabilirsiniz. ekdesign3d, yanlış veya yanıltıcı bir ticari marka hak ihlali bildiriminde bulunan bir üçüncü taraftan tazminat talep etme hakkını saklı tutar.
 3. Ticari markanızın içerikte kullanılmasının "adil kullanım" olup olmadığını belirleyin. Ticari marka kanunu, tüketicilerin yanıltılmasını önlemek amacıyla, bir marka veya ismin ürün ve hizmet satışında kullanılmasını koruma altına alır. Pek çok ülkedeki kanunlar, ticari markalı ürün veya hizmete bilgi amaçlı atıfta bulunulması veya o marka hakkında eleştiri veya yorum yapılabilmesi amacıyla üçüncü tarafların bu ticari marka adlarını kullanabilmelerine imkan tanıyan bir "adil kullanım" istisnası içerir. Başkalarının, içeriği sizin şirketiniz veya markanız oluşturmuş ya da ona sponsor olmuş gibi bir yanılgıya düşme ihtimalinin olup olmadığını düşünün. Bir ticari marka hak ihlali talebi göndermeden önce, ticari markanızın içerikte kullanılmasının adil kullanım kapsamında olmadığından emin olun.

Üçüncü Taraf Platformlarındaki ekdesign3d İçeriğinizin İhlali

İçeriklerinizi ekdesign3d platformuna yüklediğiniz ve burada yayınladığınız zaman bu içeriklerin izniniz olmadan başka platformlarda yayınlanmasını istemeyeceğinizi biliyoruz. Çizerlerimizin çizimlerini olumsuz etkileyebilecek telif hakkı ihlalleriyle ve korsanlık girişimleriyle daha iyi mücadele edebilmek amacıyla, hak ihlallerinin tespit edilmesi ve bunlara trafik yönlendirilmesini engellemek üzere bunların başlıca büyük arama motorlarından kaldırılmasını sağlamak gereken çabayı gösteriyoruz.

Çiziminizin izniniz olmadan başka bir platformda sunulduğunu görürseniz aksiyon alabilmemiz için lütfen tarafımızla iletişime geçin.

Yetkili Temsilcinin İletişim Bilgileri

İhlal bildirimlerinden sorumlu ekdesign3d Yetkili Temsilcisine şu yollarla ulaşabilirsiniz:

[email protected]