Endüstrinin çoğu seri imalata yönelik çalışmaktadır. Ne kadar çok endüstride seri imalat makineleri akla gelsede aslında seri imalat yapılmadan önce üretimi yapılacak çıktının(ürünün) ilk önce modellenmesi (CAD. vs.) sonra prototipinin yapılması gerekmektedir. 3D Printer'da ilk akla gelen olay prototipleri olulturmak ve sanal tasarımları somutlaştırmak oluyor. Bu çok temel ve yüzeysel bir bakış açısıyla 3D Printerlara bakmak aslında. Yüzeysel düşünürsek seri imalat yapan firmalarda da Ar-Ge aşamalarında 3D Printer kullanma ihticını farkedebiliyoruz.

 Tabi şöyle düşüneblirsiniz. " Sadece 3D Printer mı var ? Prototipler başka bir şekilde üretilemezler mi? " Yıllar boyunca farklı şekilde üretildiler ( el yapımı, torna, freze vs.) , doğru. Burada avantaj ve dezavantajlar ortaya çıkar. Yüzeysel olarak bir kaç avantajdan bahsedeceğim. Çok grift malzemeler kolaylıkla üretilebilir. Malzeme eksilterek çalışmak yerine arttırarak çalışma yapılabilir. 

 Biraz daha derine inelim. Seri üretim dışında kişisel üretimler, sanatsal üretimler, sağlık, inşaat, uzay teknolojileri, biyo malzemeler vs. tek üretimler de sektörde oldukça büyük yer kaplar 3D Printer buralarda tekli ürünleri kaliteli, kısa sürede ve tasarımına uygun kolaylıkla üretilmesinde fayda sağlar.

 Ben burada çok yüzeysel ve geniş bir perspektifle bakılarak bir giriş yaptım. Yorumlarınızı ve bakış açınızı yorumlarda lütfen paylaşın.

  Teşekkür ederim.

 

 

Kaynaklar:

Görsel: https://www.houbenvanmierlo.nl/

E
Ek Bilgi Tasarımcı

Yorumlar

Henüz Yorum Yok